برداشتن خال چیست؟5 روش برداشت خال

برداشتن خال چیست و چه تاثیری روی زیبایی افراد دارد؟ با وجود اینکه شاعر از قدیم می‌فرماید:« من به خال لبت ای دوست گرفتار شدم…» هنوز هم افرادی هستند که بخواهند از شر این خال لب و خال‌های صورت و بدن خلاص شوند و بخ برداشتن خال روی آوردند‌. 

خال برداری در واقع نوعی عمل سرپایی ساده است تا ضایعاتی به شکل خال در رنگ‌های معمولا تیره را از روی پوست محو کنند. خال‌های پوستی از نطر نوع و ابعاد مدل‌های متفاوتی دارند و برای آنکه بدانید آیا خال شما یک خال معمولی است یا خیر باید به پزشک یا فلوتیپ درماتوپالوزی مراجعه کنید. 

در این مقاله سعی داریم درباره‌ی خال برداری و انواع‌ روش‌های برداشت خال بیشتر صحبت کنیم پس تا آخرین خط همراه سایت دکتر لیلی هاشمی باشید. 

بررسی انواع خال

خال‌ها بر اساس ظاهری که دارند به چند دسته تقسیم می‌شوند و هر ویژگی‌های خاص خود را دارد به طور کلی سه نوع خال گوشتی، اکتسابی و خال دیسپلاستیک داریم که در ادامه به بررسی انواع‌ آنها می‌پردازیم. 

خال گوشتی 

یکی از خال‌هایی که در بدن اکثر آدم‌های روی زمین وجود دارد، خال‌های گوشتی هستند. این خال‌ها عموما در اثر وراثت یا تغییرات هورمونی ایجاد می‌شوند و به شکل زائده‌های قهوه‌ای رنگ روی پوست ظاهر می‌شوند. 

خال اکتسابی

خال‌های اکتسابی‌ نیز، جزو خال‌های معمولی هستند و عموما تفاوت آنها با خال‌های گوشتی این است که ارثی نبوده و به دلایل مختلفی در طول زندگی شخص پدیدار می‌شوند. این خال‌ها در اثر مواردی مثل بالا رفتن سن، قرار گرفتن همیشگی در معرض نور آفتاب و… به وجود می‌آیند و ظاهری مسطح داشته و معمولا کوچک هستند.

خال دیسپلاستیک

 این خال‌ها معمولا ظاهری آشفته و دارای بی‌نظمی دارند و در چندین رنگ ظاهر می‌شوند. این خال‌ها در مقایسه با سایر مدل‌های خال بیشتر در معرض بدخیم شدن قرار دارند و اگر به پزشک مراجعه کنید احتمالا برای جلوگیری از سرطانی شدن آن شما را تشویق به برداشتن خال می‌کند. 

البته لازم نیست خیلی‌ نگران باشید چرا که بسیاری از این خال‌ها سال‌های طولانی بدون هیچ علامت و مشکلی روی پوست باقی می‌مانند و خطری ایجاد نمی‌کنند. 

برداشتن خال باید به کمک دکتر انجام شود
برداشتن خال باید به کمک دکتر انجام شود

5 نوع از بهترین روش‌های برداشتن خال

با توجه به نوع خال روش‌های متفاوتی برای برداشتن خال وجود دارد؛ البته به تشخیص پزشک خال‌های سرطانی تنها به کمک جراحی برداشته می‌شوند و سایر خال‌هایی که صرفا برای زیبایی بیشتر قرار است برداشته شوند را می‌توان با صلاحدید معالج به کمک یکی از روش‌های زیر برداشت:

برداشتن خال با لیزر

لیزر یکی از خدماتی است که پیشرفت علم به بشر کرده و دیگر لازم نیست با میله و روش‌های سنتی به جان خال‌های صورتتان بیفتید. خیلی راحت‌ با دستگاه لیزر می‌توان انواع خال‌های مسطح، عروقی، لک‌های کوچک قهوه‌ای و سیاه و میلیا را از سطح پوست برداشت. این روش بین دو تا سه جلسه تمام می‌شود و در نهایت ممکن است چند روز اول قرمزی و ورم داشته باشید و خبری از زخم و برش و جراحی نیست.

برداشتن خال با جراحی

به کمک سه روش در جراحی می‌توان خال‌ها را برداشت. 

روش اول تراشیدن: در این روش پزشک اول موضع را بی حس و سپس روی خال را برش ایجاد می‌کند و آن را تا زمانی که با پوست هم‌سطح شود می‌تراشد. 

روم دوم بیوپسی: خال‌های کوچک به کمک دستگاهی روی پوست پانچ می‌شوند. 

روش سوم جراحی با برش: این روش برای خال‌های بدخیم کاربرد دارد که در آن برش کامل روی خال ایجاد و خال برداشته و سپس بخیه زده می‌شود.

برداشتن خال با روش کرایو

اگر خال‌های عمیق و ریشه داری نداشته باشید ممکن است پزشک پیشنهاد استفاده از روش کرایو یا فریز کردن را بدهد که طی آن مقدار معینی نیتروژن مایع روی خال می‌ریزند. در این روش بخاطر سرمای ناشی از نیتروژن خون رسانی به سلول‌های خال پوستی متوقف شده و سپس برای خال برداری اقدام می‌شود. 

برداشتن خال با پلاسما

یکی از روش‌های نوین با دقت بسیار بالا برای خال برداری پلاسما است. در این روش می‌توان بدون خون و خون‌ریزی خال‌های حساس اطراف چشم و پلک را برداشت.

برداشتن خال با آر اف

به کمک امواج رادیوفرکانسی تمامی ضایعات پوستی مثل خال خیلی تمیز و بدون دردسر برداشته می‌شوند؛ البته مهارت پزشک شرط است تا کار بدون اسکار و زخم دربیاید.

مراقبت‌های قبل از برداشتن خال

قبل از خال برداری باید با پزشک تمام بررسی‌های لازم را انجام دهید. در صورت لزوم پزشک از خال نمونه برداری می‌کند تا نوع آن مشخص شود. 

اگر آزمایشی لازم است حتما انجام دهید تا با خیال راحت خال را بردارید و مشکلی ایجاد نشود. همچنین با پزشک درباره‌ی نوع پوست خود صحبت کرده و بخواهید یک شوینده‌ی مناسب با نوع پوستتان برای مراقبت‌های بعد از برداشتن خال معرفی کند.

مراقبت‌های بعد از برداشت خال

 • مهم‌ترین پس‌مراقبت‌های برداشتن خال این است که تا 48 ساعت موضعی که بخیه خورده است را پوشیده نگهدارید. 
 • محل را به آرامی با آب و صابون بشویید. 
 • حتی اگر زخم باز یا بخیه ندارید باز هم همیشه موضع برداشت خال را نسبت به عفونت بررسی کنید. 
 • پاک کننده‌های حاوی الکل، صابون یا سایر مواد شیمیایی را روی زخم باز نریزید. 
 • در معرض خورشید یا نور شدید قرار نگیرید.
 • ضدآفتاب پس از بهبود تا شش ماه ضروری است.
 • از انجام فعالیت‌های سنگین تا چند روز پس از برداشتن خال خودداری کنید. 
 • مسائل بهداشتی را رعایت کنید و محل برداشت را مدام دستکاری نکنید. به موضع خال برداری اجازه دهید خودش را ترمیم کند؛ البته بدون دخالت شما
برداشت خال و زیبایی بیشتر
برداشت خال و زیبایی بیشتر

مزیت‌های برداشت خال

شاید اولین و مهم‌ترین مزیت خال برداری زیبایی چهره و بدن افراد باشد. البته موارد زیر نیز جزو مزایای برداشت خال محسوب می‌شوند.

 • زیبایی پوست 
 • شفافیت پوست
 • افزایش اعتماد به نفس
 • شناخت سریع و جلوگیری از سرطان

عوارض برداشتن خال صورت

عوارض احتمالی برداشت خال صورت که ممکن است در برخی بروز کند و در برخی نکند عبارتند از:

 • عفونت
 • ایجاد گزگز یا بی حس شدن پوست
 • سوختگی اطراف بافت
 • تیره یا روشن شدن پوست در اطراف موضع برداشت خال
 • احتمال برگشت خال 
 • ماندن جای زخم نیز از عوارض برداشت خال است. 

بررسی قیمت برداشتن خال

برداشتن خال هزینه چندان زیادی ندارد و تقریبا همه می‌توانند از پس هزینه‌های برداشت خال برآیند. به‌طور کلی قیمت خال برداری به نوع خال، روشی که استفاده می‌شود، تعداد جلسات و میزان عمق و تعداد خال‌ها بستگی دارد. می‌توانید جهت مشورت با پزشک و مشاهده‌ی نمونه کارها به صفحات اجتماعی کلینیک‌ مانند اینستاگرام و آپارات سر بزنید. 

کلام آخر

به‌طور کلی برداشتن خال می‌تواند تأثیر بسزایی روی زیبایی افراد داشته باشد. اگر از وجود خال‌هایی که گاهی زیبا هم هستند رنج می‌برید می‌توانید با کمک پزشک ماهر برای همیشه آنها را محو کنید. برای آشنایی بیشتر با روش های برداشت خال و دریافت وقت مشاوره‌ و خدمات از کلینیک دکتر هاشمی با تیم پشتیبانی سایت تماس گرفته و اطلاعات لازم را دریافت کنید.

سوالات متداول 

آیا خال برداری درد دارد؟

خیر هیچ دردی را متحمل نمی‌شوید و قبل از انجام عمل بیحسی موضعی انجام می‌شود. 

 آیا خال برداری مضر است؟‌

اگر با مشورت پزشک بدون اقدامات خودسرانه انجام شود هیچ خطری شما را تهدید نمی‌کند. 

 آیا رد یا اسکار برداشت روی پوست باقی می‌ماند؟

مهارت پزشک و مراقبت صحیح بعد از برداشت باعث محو شدن رد خال می‌شوند. 

دکتر لیلی هاشمی

دکتر لیلی هاشمی

من دکتر لیلی هاشمی هستم. مدت 20 سال است که عاشقانه در کنار مراجعینم هستم، تا تجربه خوشایند زیباتر شدن را به آنها هدیه کنم. در این سال­ها مراجعین بسیار زیادی برای امور زیبایی متفاوتی نظیر تزریق چربی، تزریق ژل، بوتاکس، لیفت نخ، مزوتراپی، پی‌آر‌پی و برداشت خال به کلینیک ما مراجعه کرده‌اند و من همیشه از دیدن حس رضایتی که مراجعین بعد از انجام کارهای زیبایی تجربه می‌کنند، لذت می‌برم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن چت
منشی کلینیک دکتر لیلی هاشمی
چطور می‌تونم کمکتون کنم؟