بوتاکس چیست؛14کاربرد بوتاکس

در بسیاری از انیمیشن‌ها و فیلم‌های معروف هالییوودی می‌بینیم که جنگ بر سر پیدا کردن اکسیر جوانی و جاودانگی است. احتمالا آنها هنوز با معجزه بوتاکس آشنا نشده بودند؛ البته در دنیای واقعی نمی‌توان به‌طور کامل جلوی پیری را گرفت ولی می‌‌شود با روش‌هایی مانند بوتاکس آن را به تأخیر انداخت. احتمالا این سوال برایتان پیش آمده باشد که بوتاکس چیست و چه کاربردی دارد؟ عوارض و مزایای این روش چیست و برای تزریق آن چه اقداماتی لازم است؟

پاسخ تمامی سوالات شما درباره‌ی این روش جوانسازی پوست را در ادامه داده‌ایم؛ بنابراین از شما دعوت می‌کنیم با مجله آنلاین کلینیک دکتر لیلی هاشمی همراه باشید. 

بوتاکس چیست؟

بوتاکس نوعی ماده سمی است! بله درست متوجه شدید. مجله آنلاین کتابخانه ملی پزشکی آمریکا بوتاکس را «سم معجزه‌گر» معرفی می‌کند. در واقع، سم بوتولینوم یکی از سمی‌ترین مواد بیولوژیکی است که توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم تولید می‌شود. 

در سال 2002 از این ماده برای اهداف زیبا سازی پوست و کاهش موقت خطوط و چین و چروک‌های روی پوست استفاده کردند.  

پس بوتاکس پروتئینی است که از سم بوتولینوم ساخته و می‌تواند عملکرد اعصاب و عضلات هر جایی که تزریق می‌شود را متوقف کند. در دوزهای کم به زیر پوست نواحی خاصی از بدن تزریق می‌شود تا پوست آن قسمت را صاف و شفاف کند.

بوتاکس شادابی مجدد پوست
بوتاکس شادابی مجدد پوست

14 کاربردبوتاکس چیست؟

این سم معجزه‌گر حاوی موادی است که در درمان بسیاری از بیماری‌ها از آن استفاده می‌شد؛ اما پس از کشف جنبه‌های زیبایی شناختی این ماده از آن به جهت زیبایی بیشتر و جوانسازی استفاده می‌شود. کاربردهای آن عبارتند از:

 1. ایجاد تقارن در دو طرف صورت
 2. محو کردن اسکارهای دردناک
 3. برطرف کردن اسپاسم عضلات گردن و صورت
 4.  رفع افتادگی پلک‌ها
 5. رفع مشکل انحراف چشم
 6. کاهش تعریق نواحی مختلف بدن مثل کف دست
 7. درمان سردردهای مزمن 
 8. محو چروک‌های دور چشم
 9. تغییر حالت ابرو
 10. از بین بردن خط خنده
 11. کم کردن اثرات مثانه بیش‌فعال
 12. درمان افتادگی نوک بینی
 13. بالا بردن گوشه‌های لب
 14. حذف خطوط پیشانی و چروک چانه

مزایای تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس قطعا به عنوان یک روش جوانسازی مورد تایید بسیاری از پزشکان است و این به جهت مزایایی است که دارد. در ادامه مزیت‌های مهم تزریق پروتئین بوتولینوم را برایتان نوشته‌ایم.

 • یک روش غیرتهاجمی است و کشیدگی پوست در آن اتفاق نمی‌افتد. 
 • قیمت این روش مقرون‌به‌صرفه است.
 • نتایج آن درست پس از تزریق بوتاکس قابل مشاهده خواهد بود. 
 • مراقبت بعد از بوتاکس کوتاه و بی‌دردسر است. 
 • این روش دوران نقاهت کوتاهی دارد. 
 • درد تزریق به روش بوتاکس کاملاً قابل تحمل است. 
 • این روش بیهوشی یا بستری شدن طولانی مدت ندارد. 

همه‌چیز درباره عوارض بوتاکس 

قرار نیست همه درگیر تمام عوارض ناشی از تزریق بوتاکس شوند. همانطور که اشاره شد این روش یک درمان غیرتهاجمی و امن است؛ اما در برخی موارد ممکن است عوارض موقت و کوتاه مدتی مانند مواردی که در ادامه آمده است به وجود آید. 

افتادگی پلک بعد از بوتاکس

یکی از رایج‌ترین عوارض این ماده افتادگی پلک بعد از تزریق در نواحی اطراف عضله چشم و انتشار سم در این عضله است. اگر کسی که تزریق را انجام می‌دهد شناخت دقیقی از چشم و عضلات اطراف آن نداشته باشد ممکن است این اتفاق برای زیباجو بیفتد. 

بی روح شدن صورت 

تزریق بیش از حد بوتاکس اطراف چشم، گونه و پیشانی ممکن است چهره فرد را فریز کرده و فلج عضلات در این بخش‌ها صورت را بی روح و یخ زده نشان دهد. 

عدم تقارن

یکی از معمول‌ترین عوارضی که بسیاری از زیباجویان آن را تجربه کرده‌اند عدم تقارن بعد از تزریق است که معمولا با تزریق مجدد مشکل تا حد زیادی رفع می‌شود؛ البته انتخاب پزشک ماهر می‌تواند جلوی این عارضه را بگیرد. 

خشکی چشم 

تزریق بیش از حد در عضلات اطراف چشم ممکن است برای چند هفته بیمار را دچار خشکی چشم کند. 

افتادگی ابرو 

تزریق بوتاکس بیش از حد معمول در عضلات پیشانی نه تنها باعث زیبایی نمی‌شود بلکه امکان افتادگی ابرو را هم بالا می‌برد.

درد 

این روش درد کمی دار؛ اما برخی از افراد با توجه به آستانه تحمل درد ممکن است درد بیشتری تحمل کنند. 

احتباس ادرار

ممکن است این عارضه برای افرادی که جهت بی اختیاری ادرار، این ماده را تزریق می‌کنند، پیش آید.

ضعف عضلات صورت

به جهت اینکه بوتاکس عضلات را تا حدی فلج می‌کند احساس ضعف در عضلات تا چند وقت تجربه می‌شود. 

سردرد

ممکن است بروز واکنش‌های آلرژیک بعد از تزریق موجب سردرد هم شود. 

تهوع 

تهوع یکی از عوارض کوتاه مدت تزریق است و رفع می‌شود. 

چند راهکار برای درمان سریع افتادگی پلک بعد از بوتاکس

حتما مجموعه معتبری را برای تزریق انتخاب کنید و قبل از ویزیت نمونه کارهای مجموعه را در صفحات اجتماعی مرتبط مثل آپارات و اینستاگرام ببینید؛ اما نگران نباشید به‌طور کلی اثرات بوتاکس بین 3 تا 7 ماه از بین می‌رود و افتادگی پلک بعد از تزریق هم بین 4 تا 6 هفته به مرور رفع می‌شود. 

استفاده از قطره‌های چشمی مثل apraclonidine تحت نظر پزشک می‌تواند روند درمان افتادگی پلک را سریع‌تر کند.

همچنین اگر یک پزشک حرفه‌ای بتواند بوتاکس بیشتری تزریق کند، با فلج کردن عضلات برخی نواحی باعث کشیدگی عضلات ابرو و بالا رفتن پلک افتاده می‌شود. 

عوارض بوتاکس بعد از چند سال پدیدار می‌شود؟

همانطور که می‌دانید بوتاکس هر چند ماه یکبار باید تمدید شود. روی عوارض طولانی مدت این روش مطالعات دقیقی صورت نگرفته؛ اما به‌طور کلی برخی از محققان نوشته‌اند که بعد از تزریق دهم به بعد عوارضی مثل مشکل در بلع، ضعف شدید عضلات، ضعف گردن، تاری دید، تپش قلب و… است. یک مجله زیبایی هم در خصوص اثرات طولانی مدت آن ضعف و فلج عضلات صورت را نوشته است که اگر مانع از چروک بیشتر پوست شوند چیز چندان بدی هم نخواهد بود. 

بوتاکس برای کاهش چین و چروک‌های پوستی
بوتاکس برای کاهش چین و چروک‌های پوستی

بررسی‌ عوارض بوتاکس پیشانی 

بوتاکس پیشانی روشی امن و بدون خطر است و اگر پزشکی حرفه‌ای با مواد مرغوب و اصل این کار را انجام دهد، عوارضی در پی نخواهد داشت. در نهایت عوارض کوتاه مدت و شایع آن شامل سردرد، تهوع، کبودی یا ورم موضع تزریق خواهد بود که موقتی است و پس از چند ساعت برطرف می‌شوند. 

کاندیدای مناسب برای بوتاکس

تمام کسانی که انتظار معجزه‌ای عجیب غریب از بوتاکس نداشته باشند می‌توانند کاندیدای مناسبی برای تزریق باشند. برخلاف تصور عموم بوتاکس برای دوران پیری نیست و افرادی که بالای که بالای 18 سال سن دارند، در صورت مشاهده چین‌های کم عمق و تازه می‌توانند از این روش استفاده کنند. کسانی که به تازگی سولاریوم‌ نکرده‌اند نیز، می‌توانند از این روش زیبایی‌_درمانی استفاده کنند. 

بوتاکس برای چه کسانی ممنوع است؟

اگر مشکلات قلبی عروقی دارید دور این روش را خط بکشید. همچنین برای کمتر از 18 ساله‌ها و بیشتر از 80 ساله‌ها، اصلا توصیه نمی‌شود. ضمنأ اگر سابقه‌ بیماری عفونی دارید هم این روش برای شما ممنوع است. فراموش نکنید در دوران شیردهی و بارداری نیز، سراغ Botax نروید. باید بدانید برای افراد دچار اختلال سیستم عصبی و عضلانی ممنوع است. 

آمادگی قبل از بوتاکس 

 • گرسنه نباشید.
 • از آفتاب سوختگی پوست جلوگیری کنید.
 • سوابق پزشکی خود را با دکتر در میان بگذارید. 
 • پزشک ماهر و کلینیک تخصصی انتخاب کنید. 
 • داروهای رقیق کننده خون استفاده نکنید. 
 • داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مثل بروفن ممنوع
 • اصلاح صورت و ابرو قبل از تزریق به این نواحی ممنوع است. این کار برای عدم انقباض ماهیچه های این بخش‌ها و گرفتن نتایج مطلوب خواهد بود.
 • اگر حساس به درد هستید، مسکن ساده مثل استامینفون بخورید. 
 • داروهای پیشگیری از تبخال استفاده کنید. 

مراقبت بعد از بوتاكس چیست؟

بعد از بوتاکس هرچه بیشتر مراقبت‌های لازم را انجام دهید، نتیجه بهتری خواهید گرفت. از مهم‌ترین مراقبت‌های بعد از تزریق آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. 

 • هنگام حرکت دادن صورت احتیاط کنید و این کار را آرام انجام دهید.
 • استراحت کنید تا تپش قلب نگیرید. 
 • فعالیت سنگین تا 48 ساعت پس از تزریق انجام نشود. 
 • یک الی دو ساعت پس از دریافت ماده عضلات را آرام حرکت دهید تا مواد بهتر پخش شوند. 
 • از لمس و فشار دادن شدید موضع خود داری کنید.
 • الکل و دخانیات را کنار برای مدتی کنار بگذارید. 

نحوه شستن صورت بعد از بوتاکس

تا 4 ساعت بعد از تزریق صورت خود را نشویید و سپس به آرامی با آب ولرم و صابون صورتتان را تمیز کنید. از حرکات ملایم استفاده کنید و کوچکترین فشاری به عضلات صورت وارد نکنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شستن صورت بعد از تزریق به مقاله مربوط مراجعه کنید. 

نواحی تزریق بوتاکس صورت کدام اند؟

تقریبا برای تمام عضلات صورت می‌توان تزریق این ماده را انجام داد اما نواحی نوشته شده بیشترین تقاضا و بهترین نتایج را داشته‌اند.

بوتاکس پیشانی

خطوط تعجب همان خط‌های افقی روی پیشانی هستند که با کمک تزریق بوتاکس محو شده و چهره‌ای زیباتر برای زیباجو می‌سازند. 

بوتاكس چشم گربه اي

یکی از محبوب‌ترین مناطق برای تزریق اطراف چشم است. با این روش چشم‌ها کشیده‌تر و چروک اطراف آن محو می‌شود.

بوتاكس بيني

برای لیفت بینی، رفع عیب‌های بینی بدون عمل جراحی از این روش استفاده می‌شود. 

بوتاكس ابرو

خطوط بین ابرو شما رو اخمو و عبوس نشان می‌دهند، با کمک تزریق به این ناحیه مهربان‌تر از همیشه دیده شوید. 

بوتاكس لب

برای خطوط ریزی که اطراف لب پدیدار می‌شوند، بهترین گزینه ممکن است؛ اما توجه کنید جهت حجم‌دهی به لب از فیلر لب یا تزریق چربی استفاده کنید. 

بوتاکس خط خنده

خطوط عمودی اطراف دهان با کمک Botax از بین می‌روند. 

بوتاکس کف دست

تعریق کف دست عموما ژنتیکی یا بر اثر عواملی مثل استرس ایجاد می‌شود که با کمک تزریق کردن botax به این نواحی و غیرفعال کردن غدد محرک تعریق این مشکل حل می‌شوند. 

معرفی انواع بوتاكس

بوتاکس‌های مختلفی در برندهای متنوع و از کشورهای متفاوتی در جهان ساخته و به بازار عرضه می‌شوند. قطعا شما هم به دنبال بهترین نوع آن هستید تا مطلوب‌ترین نتیجه را بگیرید. در ادامه چند نمونه از بهترین‌های این ماده را معرفی کرده‌ایم.

بوتاكس ديستون 

این برند ساخت شرکت گالدرما و یکی از محبوب‌ترین‌ها در جهان مخصوصا انگستان محسوب می‌شود. این برند برای رفع خطوط پیشانی و ابرو استفاده می‌شود و بیشتر مناسب این قسمت‌ها است. نتایج حاصل از تزریق آن 3 تا 6 ماه ماندگاری دارد. 

بوتاكس مسپورت 

بهترین مارک بوتاکس ایران برند مصپورت است که توانایی رقابت با بهترین‌های خارجی را دارد. نتایج آن سه تا ده روز پس از تزریق مشاهده حدود 3 الی 6 ماه ماندگاری دارد. بسیاری از افراد ساکن کشور‌های آسیایی تزریق این برند را به جهت عوارض کم ترجیح می‌دهند. 

بوتاکس دیستون بهتر است یا مصپورت

هردوی این برندها به جهت کارایی شباهت زیادی به هم دارند و تفاوت آنها شامل مواردی است که در ادامه آورده‌ایم؛  دیستون همان لحظه نتیجه را نشان می‌دهد در حالی که مصپورت سه الی ده روز بعد نتیجه را نشان  خواهد داد. 

همچنین سرعت پخش مواد در دیستون بالاتر و ماندگارتر است. دیستون نیاز به نگهداری خاصی برای فاسد نشدن دارد ولی برند مصپورت پودری بوده و نیاز به مراقبت خاصی ندارد. ضمنا مصپورت پروتئین کمتری نسبت به دیستون دارد. 

ماندگاری بوتاکس چقدر است؟

در یک وبلاگ انستیتوی جراحی پلاستیک می‌خوانیم که معمولا هر 3 الی 4 ماه نیاز به تمدید و تزریق مجدد دارد؛ البته هربار تزریق باعث می‌شود تا مراجعه بعدی کمی دیرتر انجام شود. ممکن است بعد از چندین جلسه تزریق کردن، ببینید که نتایج تا 6 ماه بعد از تزریق همچنان مطلوب و رضایت‌بخش است. البته عواملی مانند سن، جنسیت، توده بدنی، تکنیک تزریق، برند و نوع Botax و رقیق شدن سم و موضع تزریق نیز در مدت زمان ماندگاری آن موثر هستند. 

 

هزی

قبل و بعد تزریق بوتاکس
قبل و بعد تزریق بوتاکس

هزینه بوتاکس صورت چقدر است؟

هزینه botax صورت به‌طور کلی به برند انتخابی، مهارت پزشک، تجهیزات کلینیک و خدماتی که دریافت می‌کنید، مانند تزریق در موضعی خاص، تزریق به چند قسمت و… بستگی دارد؛ اما توجه کنید که به مواد ارزان بدون نام و نشان اعتماد نکنید و حتما از برندهای معتبر را انتخاب کنید. 

کلام پایانی

بوتاکس یک روش نسبتاً ایمن برای جوانسازی پوست و رفع خطوط عمیق صورت و حتی درمان بسیاری از بیماری‌ها است. برای آنکه از نتایج این روش راضی باشید باید پزشک حاذق و برند خوبی را انتخاب کنید. می‌توانید جهت مشاوره برای انجام تزریق و تعیین وقت با مشاورین کلینیک دکتر هاشمی در سایت تماس بگیرید. 

دکتر لیلی هاشمی

دکتر لیلی هاشمی

من دکتر لیلی هاشمی هستم. مدت 20 سال است که عاشقانه در کنار مراجعینم هستم، تا تجربه خوشایند زیباتر شدن را به آنها هدیه کنم. در این سال­ها مراجعین بسیار زیادی برای امور زیبایی متفاوتی نظیر تزریق چربی، تزریق ژل، بوتاکس، لیفت نخ، مزوتراپی، پی‌آر‌پی و برداشت خال به کلینیک ما مراجعه کرده‌اند و من همیشه از دیدن حس رضایتی که مراجعین بعد از انجام کارهای زیبایی تجربه می‌کنند، لذت می‌برم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن چت
منشی کلینیک دکتر لیلی هاشمی
چطور می‌تونم کمکتون کنم؟