افتادگی‌ پلک بعد از تزریق بوتاکس + نحوه درمان و جلوگیری از آن

بوتاکس یک سم بسیار خطرناک در مقادیر زیاد و سودمند در مقادیر کم در صنعت زیبایی و پزشکی است. یکی از عوارض بوتاکس افتادگی‌ پلک بعد از تزریق بوتاکس بوده که باعث نگرانی بسیاری از افراد می‌شود. 

بوتاکس با فلج کردن عضلات و ایجاد وقفه در پیام رسانی عصبی به عضلات از روند پیری پوست و چروکیده شدن آن جلوگیری می‌کند. پزشکان از همین خاصیت بوتاکس استفاده کرده و با تزریق آن به بعضی از نقاط صورت باعث کند شدن روند پیری و رفع چین و چروک‌های پوستی شده‌اند.

با تزریق بوتاکس به دو ناحیه می‌توان انتظار افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس را داشت، این دو ناحیه بین دو چشم و پیشانی است که در ادامه بیشتر درباره‌ی آن صحبت خواهیم کرد. جهت کسب اطلاعات بیشتری درباره‌ی درمان افتادگی پلک ناشی از بوتاکس تا آخر مطلب در مجله آنلاین کلینیک زیبایی دکتر هاشمی آنلاین بمانید. 

افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس

زمانی که افتادگی پلک ناشی از اختلال در عملکرد عضلات پلک باشد به آن  پتوز(ptosis) می‌گویند و افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس می‌تواند در اثر حرکت بوتاکس به پیشانی یا ناحیه بین دو چشم باشد‌. 

گاهی برای کاهش چین و چروک‌های روی پوست پیشانی بوتاکس به این ناحیه تزریق می‌شود و حرکت آن منجر به افتادگی ابرو شده و در نتیجه سنگینی آن باعث افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس می‌شود. 

همچنین تزریق بوتاکس بین دو چشم برای رفع خط اخم و خط عمودی بین دو ابرو گاهی می‌تواند منجر به تاثیر روی عضلاتی شود که مسئول بالا نگهداشتن پلک هستند و در نتیجه افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس اتفاق می‌افتد.

علائم افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس

معمولا پنج روز الی یک هفته پس از تزریق بوتاکس اولین علامت‌های افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس خودشان را نشان می‌دهند. این علائم عبارتند از:

  • تنبلی چشم: فرد قادر نیست چشم خود را به طور کامل باز کند.
  • اختلال در انجام کارهای روزمره: احتمالا افراد در انجام کارهایی مثل آرایش چشم دچار مشکلاتی شوند‌ 
  • سنگینی پلک: احساس سنگینی در پلک و چشم که با گذشت زمان بدتر می‌شود. 

درمان افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس

نگرانی بیش از حد بابت افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس بی‌مورد است و خوشبختانه بوتاکس تاثیر موقت دارد و پس از گذشت مدتی، معمولا بین 3 الی 7 ماه، اثرش از بین می‌رود.

البته لازم به ذکر است افتادگی پلک ناشی از تزریق بوتاکس باید زودتر یعنی بین 4 تا 6 هفته بعد از تزریق رفع شود و به حالت قبل برگردد. شاید بهبودی بین 3 الی 4 ماه نیز، طول بکشد اما چیزی که در این میان واضح است بهبود کامل افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس است. 

استفاده از برخی قطره‌‌ها

 برخی قطره‌ها مثل قطره apraclonidine می‌تواند باعث بهبودی سریع‌تر افتادگی پلک شود. ضمناً استفاده از قطره نفازولین گر چه به صورت تخصصی برای افتادگی پلک تجویز نمی‌شود؛ ولی به صورت محدود برای رفع افتادگی پلک مناسب است. 

بوتاکس بیشتر

شاید عجیب باشد اما گاهی با تزریق بوتاکس بیشتر به عضلاتی دیگر و فلج کردن آنها می‌توان باعث انقباض و کشیدگی عضلات پلک شد و افتادگی را تا حدی رفع کرد. 

ماساژ مناسب چشمی 

تمرین عضله پلک یا به اصطلاح ماساژ چشمی برای بیدار کردن عضلات پلک یکی از روش‌های کاهش علائم پتوز پلک است. می‌توان با مسواک برقی در طول روز چند دقیقه عضلات پشت پلک را ماساژ داد.

بلفاروپلاستی برای رفع افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس

اگر افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس در افرادی که قبل از تزریق مقداری افتادگی پلک داشته‌اند، پیش آید احتمالا با هیچ یک از روش‌های درمان بیان شده نتیجه دلخواه را کسب نکنند و افتادگی شدیدتر از چیزی باشد که دیگران تجربه می‌کنند. 

در این افراد پیشنهاد پزشک انجام بلفاروپلاستی است. لیفت پلک و جراحی برداشتن پوست اضافه پلک می‌تواند مشکل افتادگی‌ پلک بعد از تزریق بوتاکس را تا حد زیادی رفع کند. 

حق دارید!‌ در نگاه اول ترسناک به نظر می‌رسد؛ اما با انتخاب جراح حرفه‌ای و درجه یک می‌توانید به راحتی افتادگی‌ پلک بعد از تزریق بوتاکس را رفع کنید و زیبایی خود را بیشتر از قبل به دست آوردید. 

چگونه از افتادگی‌ پلک بعد از تزریق بوتاکس جلوگیری کنیم؟

افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس چندان شایع نیست و اگر هم پیش آید خیلی زود رفع می‌شود؛ البته برای آنکه عوارض‌ ناشی از تزریق بوتاکس گریبانگیرتان نشود می‌توانید با رعایت نکات زیر خیالتان راحت کنید. 

تزریق بوتاکس از برند معتبر جهت جلوگیری از افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس 

اگر می‌خواهید دچار عوارضی مانند پتوز پلک بعد از تزریق بوتاکس نشوید حتما با تحقیق و مشورت از پزشک بهترین برند را انتخاب و سم بوتولینوم از یک سازنده معروف را تزریق کنید. 

رعایت مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس

تمام توصیه‌های پزشک را جدی بگیرید و رفتارهایی که عوارض ناشی از بوتاکس را افزایش می‌دهد انجام ندهید. مثلاً فشار وارد نکردن روی ناحیه تزریق یا عدم تکان دادن شدید سر از مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس است. 

پزشک را در جریان سابقه یا حساسیت دارویی بگذارید 

حتما قبل از تزریق بوتاکس در جلسه مشاوره به پزشک خود درباره‌ی داروهای خواب آور، ضد حساسیت، رقیق کننده یا دارو‌های شل کننده عضلاتی که مصرف می‌کنید صحبت کرده و نظر او را درباره‌ی تزریق بوتاکس با این شرایط جویا شوید و با آگاهی کامل بوتاکس را تزریق کنید تا به افتادگی‌ پلک بعد از تزریق بوتاکس و سایر عوارض این روش مبتلا نشوید. 

مراجعه به پزشک و کلینیک معتبر

با برنامه ریزی و تحقیقات صحیح پزشک و کلینیکی را انتخاب کنید که بهترین خدمات را با تکنیک حرفه‌ای در اختیار بیمار قرار می‌دهند. می‌توانید از صفحات اجتماعی پزشک مدنظر نمونه کار و نظرات زیباجویان را مشاهده کرده و سپس تصمیم قطعی را بگیرید تا دچار عوارضی مثل افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس نشوید. 

کلام آخر؛ افتادگی‌ پلک بعد از تزریق بوتاکس

افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس یکی عارضه‌های کم‌تر دیده شده بوتاکس است که خوشبختانه رفع می‌شود و خیلی زود اثرش از بین می‌رود. 

برای کاهش این عوارض باید در انتخاب کلینیک‌ و پزشک دقت بالایی به خرج داده و بدون آگاهی از مراکزی که شناختی از آنها ندارید، وقت ویزیت نگیرید. می‌توانید جهت دریافت مشاوره‌ قبل از تزریق و مشاهده نمونه کارها با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید.

 

دکتر لیلی هاشمی

دکتر لیلی هاشمی

من دکتر لیلی هاشمی هستم. مدت 20 سال است که عاشقانه در کنار مراجعینم هستم، تا تجربه خوشایند زیباتر شدن را به آنها هدیه کنم. در این سال­ها مراجعین بسیار زیادی برای امور زیبایی متفاوتی نظیر تزریق چربی، تزریق ژل، بوتاکس، لیفت نخ، مزوتراپی، پی‌آر‌پی و برداشت خال به کلینیک ما مراجعه کرده‌اند و من همیشه از دیدن حس رضایتی که مراجعین بعد از انجام کارهای زیبایی تجربه می‌کنند، لذت می‌برم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن چت
منشی کلینیک دکتر لیلی هاشمی
چطور می‌تونم کمکتون کنم؟