تزریق چربی

عوارض تزریق چربی‌ به صورت

یکی از بهترین روش‌های جوانسازی پوست صورت بدون انجام عمل‌های سنگین جراحی تزریق چربی است؛ اما بسیاری از افراد از عوارض تزریق چربی‌ به صورت وحشت دارند و نسبت به انجام این روش برای زیبایی‌ بیشتر مردد هستند.

در این مقاله‌ درباره‌ی عوارض تزریق چربی به صورت صحبت و به طور شفاف از عوارض این روش برایتان می‌نویسیم. دعوت می‌کنیم تا انتهای مطلب با مجله زیبایی سایت دکتر لیلی هاشمی همراه باشید. 

رایج‌ترین عوارض تزریق چربی‌ به صورت چیست؟

تزریق چربی‌ ممکن است در روزهای ابتدایی عوارض جانبی و کمی برای اکثر افرادی که آن این روش را تجربه می‌کنند، داشته باشد که طبیعی بوده و خیلی زود رفع می‌شوند. مهم‌ترین عوارض تزریق چربی به صورت که معمولا رایج و عمومی  هستند را مجله زیبایی ولزلی نوشته است و تاکید می‌کند این مشکلات بین 7 تا 14 روز از بین می‌روند،  عوارض شامل موارد زیر می‌شوند:

  • قرمز شدن موضع تزریق
  • خارش جزیی یا راش پوستی
  • مقدار کمی کبودی
  • درد قابل تحمل و کم
  • تورم معمولی و جزیی

موارد بالا را بسیاری از افرادی که تزریق انجام می‌دهند با توجه به ژنتیک و واکنش بدن به تزریق در حد کم یا حتی خیلی جزیی ممکن است تجربه کنند که بی‌خطر بوده و جای نگرانی ندارد. 

عوارض بلند مدت؛ عوارض تزریق چربی به صورت 

حتما می‌دانید که بسیاری از افراد به دنبال فرم بدنی و چهره‌ای جذاب‌تر با روش تزریق چربی‌ هستند؛ اما گاهی ممکن است به دلیل انتخاب‌های اشتباه در انتخاب کلینیک‌ تخصصی یا عدم مهارت کافی فرد تزریق کننده، عوارض تزریق چربی به صورت به‌طور طولانی مدت گریبانگیر فرد شود. همیشه سعی کنید پزشک متخصص و باتجربه را برای این امور انتخاب کنید. 

احتمال اینکه در دراز مدت بافت ناحیه‌ای که چربی از آنجا برداشته شده یا بافت محلی که تزریق به آن انجام شده تغییرات مشهودی رخ دهد که لازم به جراحی‌های مجدد باشد.

عوارض تزریق به صورت
عوارض تزریق به صورت

عفونت جزو عوارض تزریق چربی به صورت 

یکی از عوارض تزریق چربی به صورت عفونت است. برای جلوگیری از این احتمال باید پوست به طور مداوم چک شود و در صورت بروز ترشحات چرکی با پزشک تماس گرفت. تاجایی که ممکن است پوست را به آرامی شستشو دهید تا جلوی تجمع باکتری‌ها گرفته شود. 

همچنین در محل تخیله چربی امکان بروز عفونت وجود دارد؛ بنابراین تعویض مرتب پانسمان موضع را فراموش نکنید. 

نامنظمی بافت

نامنظمی بافت یکی از عوارض تزریق چربی‌ به صورت است که با وجود نادر بودن این وضعیت امکان اینکه چربی‌ تزریق شده به پوست و بافت اطراف محل تزریق آسیب برساند وجود دارد که منجر به ایجاد زخم یا تغییر شکل بافت شده و نیاز به جراحی ترمیمی پیدا کند. 

سروما و هماتوم

ضمنا وضعیتی به نام سروما وجود دارد که یکی از عوارض تزریق چربی‌ به صورت است و در اثر تجمع و تورم رگهای خونی زیر پوست ایجاد می‌شود. این اتفاق هنگامی که تزریق کننده‌ مهارت کافی ندارد بیشتر اتفاق می‌افتد. کبودی و سیاهی ناشی از سروما به راحتی رفع نمی‌شود و لازم است حتما برای درمان آن به پزشک مراجعه شود.

آمبولی چربی

یکی دیگر از وضعیت‌های دور از انتظار و نادر عوارض تزریق چربی آمبولی چربی در ریه‌ها هنگام تزریق است که ممکن است کشنده باشد و در نهایت نکروز یا بافت مرگ نیز از اثرات طولانی مدت تزریق چربی و از عوارض تزریق چربی به صورت است که موارد نادری در اثر تزریق نادرست و عدم مهارت کافی متخصص به آن دچار شده‌اند.

 عوارض کوتاه مدت تزریق چربی به صورت 

مانند هر عمل جراحی دیگری برداشت چربی به روش لیپوساکشن و تزریق چربی به صورت و بدن عوارض کوتاه مدتی دارد که در این بخش به‌طور مفصل به عوارض تزریق چربی به صورتی می‌پردازیم:

خونریزی پس از تزریق چربی‌ از عوارض تزریق چربی به صورت 

در برخی از موارد ممکن است خون‌ریزی‌های کنترل نشده رخ دهد که با کمک پزشک  و رعایت مراقبت‌های قبل و بعد از تزریق می‌توان از آن جلوگیری کرد.

بی‌نظمی در موضع برش‌های برداشت چربی

این اتفاق ممکن است باعث نارضایتی برخی از افراد شود که برای ترمیم آن نیاز به جراحی است. 

جای زخم بدشکل پس از ساکشن چربی

این اتفاق نیز در اثر ایجاد چین و چروک یا اسکار در محل برداشت پیش می‌آید که نیاز به مراقبت و ترمیم دارد. 

درد ادامه دار پس از بهبودی

بی حس شدن بافت در بخش برداشت چربی

ممکن است به دلیل عدم مهارت کافی فرد درمانگر این اتفاق برای فرد بیفتد که امکان پیگیری و درمان در بسیاری از موارد وجود دار‌د. 

آسیب عصب صورت پس از تزریق چربی به صورت 

احتمال فلج شدن عصب یا بی‌حسی آن در اثر تزریق نامناسب و غیر اصولی وجود دارد. از بین رفتن حس در بخش تزریق یکی از عوارض تزریق چربی به صورت گزارش شده است.

عدم تقارن دو طرف صورت پس از تزریق چربی به صورت 

در صورت تزریق نامناسب و بدون تمرکز امکان ایجاد نامتقارنی در دوطرف صورت وجود دارد. این اتفاق یکی از انواع‌ عوارض تزریق چربی به صورت است با بررسی جراح رفع می‌شود. 

بهبود ضعیف و کم زخم 

ایجاد کیست چربی 

بسیاری از کیست‌های چربی‌ پس از تزریق خودبخود برطرف می‌شوند؛ اما در صورت بروز حتما با پزشک مشورت کنید.

عوارض تزریق چربی اصولی کوتاه مدت است
عوارض تزریق چربی اصولی کوتاه مدت است

راهکار جلوگیری از ایجاد نامنظمی در تزریق چربی به صورت

  • تزریق بافت چربی باید جوری باشد که چربی صاف ایجاد شود تا نتایج حاصله رضایت‌بخش باشند. 
  • استفاده از چربی با تراکم کمتر و فرم‌‌دهی با تمرکز بالا و حوصله زیاد توسط فرد تزریق کننده باعث کاهش عوارض تزریق چربی به صورت می‌شود.

راهکارهای کاهش عوارض ناشی از تزریق چربی

بهتر است تحرک شدید را به مدت دو الی سه هفته پس از تزریق محدود کنید تا نتایج رضایت‌بخش و عوارض کم شود. موسسه ملی بهداشت آمریکا این توصیه را به افرادی که تحت تزریق چربی‌ به صورت قرار می‌گیرند، می‌کند. 

همچنین پیشنهاد می‌شود در سه روز اول پس از تزریق چربی به نواحی صورت از کمپرس یخ استفاده شود؛ اما استفاده از یخ زیاد باعث انقباض عروق و پس زدن پیوند چربی می‌شود.

ورم و کبودی طولانی مدت که از عوارض تزریق چربی به صورت هستند با ماساژ لنفاوی صورت، سونوگرافی درمانی و دیگر روش‌های پیشنهادی توسط پزشک رفع شود.

در مواردی که عوارض تزریق چربی به صورت در اثر تزریق بیش از چربی‌ به صورت بروز کند، احتمالا پزشک از تزریق اسید دئوکسی کولیک برای برطرف کردن آن استفاده می‌کند. 

انتخاب کلینیک‌ و پزشکی معتمد و حرفه‌ای می‌تواند عوارض ناشی از تزریق چربی را کاهش دهد. جهت مشاهده نمونه کارهای پزشک حرفه‌ای کلینیک دکتر لیلی هاشمی به صفحه آپارات کلینیک سر بزنید.

مراقبت‌های بعد از تزریق را جدی بگیرید و داروهای تجویز شده دکتر را طبق دستور مصرف و دارو‌های منع شده را قطع کنید. همچنین از مصرف مشروبات الکلی و کشیدن سیگار اجتناب کنید تا اثرات عوارض تزریق چربی به صورت طولانی مدت نشوند و دوره‌ی بهبودی سریع‌تر طی شود.

نتیجه گیری

عوارض تزریق چربی به صورت کاملا قابل کنترل و تقریبا نزدیک به صفر است؛ البته مشروط به این امر که پزشکی کاملا حرفه‌ای با تیم پزشکی خفن و همینطور رعایت کردن مراقبت‌های بعد از تزریق چربی است. 

تزریق چربی یک روش جایگزین حراجی و بهترین گزینه‌ بی‌خطر برای رفع چین و چروکهای پوستی است. پس از نتیجه آن نترسید و نگران عوارض تزریق چربی‌ به صورت نباشید؛ زیرا با انتخاب درست متخصص و تیم پزشکی خیالتان بابت همه‌چیز راحت است. 

می‌توانید جهت رزرو وقت و دریافت مشاوره جهت تزریق چربی‌ با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید‌ و اطلاعات لازم را کسب کنید. 

دکتر لیلی هاشمی

دکتر لیلی هاشمی

من دکتر لیلی هاشمی هستم. مدت 20 سال است که عاشقانه در کنار مراجعینم هستم، تا تجربه خوشایند زیباتر شدن را به آنها هدیه کنم. در این سال­ها مراجعین بسیار زیادی برای امور زیبایی متفاوتی نظیر تزریق چربی، تزریق ژل، بوتاکس، لیفت نخ، مزوتراپی، پی‌آر‌پی و برداشت خال به کلینیک ما مراجعه کرده‌اند و من همیشه از دیدن حس رضایتی که مراجعین بعد از انجام کارهای زیبایی تجربه می‌کنند، لذت می‌برم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن چت
منشی کلینیک دکتر لیلی هاشمی
چطور می‌تونم کمکتون کنم؟